: :  M E N U  : :

 

: :  A N K E T A  : :

 


:: VNÚTORNÝ PORIADOK ::

  

Vnútorný poriadok Materskej školy Jarná 20 v Sečovciach je vypracovaný v zmysle Vyhlášky Ministerstva školstva a vedy SR č.353/1994 Z.z. o predškolských zariadeniach v znení zmien a doplnkov vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 81/1997 Z.z., Pracovného poriadku pre pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení v pôsobnosti Mestského úradu v Sečovciach s prihliadnutím na špecifické podmienky Materskej školy v Jarná 20 v Sečovciach.

 

I. CHARAKTERISTIKA MATERSKEJ ŠKOLY – Jarná 20 v SEČOVCIACH

 

Materská škola – pracovisko na ul. Jarnej

     Materská škola je trojtriedna. Poskytuje celodennú výchovnú starostlivosť deťom vo veku 2 – 6 rokov a deťom s odloženou školskou dochádzkou. Poskytuje podľa požiadaviek rodičov aj možnosť poldenného pobytu.

     Je umiestnená v účelovej budove. Prízemie zariadenia tvorí vstupná hala a šatne, trieda s príslušnými priestormi, miestnosť pre prevádzkových zamestnancov, jedáleň, kuchyňa s priľahlými priestormi, miestnosť pre vedúcu školskej jedálne, riaditeľňa, skladové priestory MŠ a ŠJ. Na poschodí sú umiestnené dve triedy s príslušnými priestormi, jedálnička, sklady pre učebné pomôcky, priestory slúžiace ako telocvičňa. Druhá trieda bola vytvorená z pôvodnej miestnosti zborovne. Poschodie má aj samostatný vonkajší vchod, s prízemím ho spája vnútorné schodište.

           Materská škola – pracovisko na ul. Kochanovskej

     Materská škola je dvojtriedna. Budova je jednoposchodová, na prízemí sa nachádzajú – vstupná chodba, šatne, jedáleň, kuchyňa, zborovňa, miestnosť pre upratovačky, skladové priestory a potravinové sklady. Na poschodí sú umiestnené dve triedy s priľahlými umývarkami a toaletami pre deti. Triedy slúžia ako herne a spálne zároveň. Triedy sú prepojené spojovacou chodbou, na poschodí je taktiež kancelária zástupcu riaditeľa školy. Toto pracovisko taktiež poskytuje  celodennú starostlivosť deťom vo veku od dvoch do šiestich rokov. Zohľadňuje  požiadavky rodičov o poldennú starostlivosť.  Pracovisko zároveň poskytuje výchovnú starostlivosť deťom z tunajšieho detského domova. Keďže ide o deti ľahko mentálne postihnuté, deti s narušenou komunikačnou schopnosťou a deti s poruchami správania, do tried v tejto škole je možné zaradiť najviac tri deti z detského domova, pričom sa podľa § 6 odst. 5 Vyhlášky 353/1994 o predškolských zariadeniach v znení neskorších predpisov po zaradení detí zníži najvyšší počet zaradených detí o 4 v každej triede.

 

II. PREVÁDZKA SPOJENEJ MATERSKEJ ŠKOLY

Materská škola je v prevádzke od 6.30 hod. do 16.30 hod..

Riaditeľ materskej školy: Mgr. Viera  H A Š Č Á K O V Á

Konzultačné hodiny:  denne od 7.30 – 8.30 h.

                                     

Vedúca školskej jedálne:

Konzultačné hodiny:

Prevádzka materskej školy bola prerokovaná s rodičmi a odsúhlasená príslušnou školskou radou a Mestským úradom v Sečovciach.

V čase letných prázdnin je prevádzka prerušená z hygienických dôvodov na štyri týždne. V tomto období podľa dispozícií riaditeľa materskej školy vykonávajú prevádzkoví pracovníci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí a ostatní pracovníci podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenku. V čase prerušenia prevádzky deti môžu navštevovať  Materskú školu na ul. Obchodnej v Sečovciach.

 

III. PODMIENKY PRIJATIA A DOCHÁDZKY DIEŤAŤA DO MATERSKEJ ŠKOLY

1. Zápis a prijatie detí do materskej školy

Deti sa do materskej školy prijímajú k začiatku školského roka v mesiaci marec alebo v priebehu školského roka, pokiaľ to kapacita a naplnenosť zariadenia dovoľujú. Pri prijímaní detí k začiatku školského roka zverejní riaditeľ predškolského zariadenia najneskôr do 15. februára príslušného kalendárneho roka na hlavnom vchode budovy materskej školy miesto a čas podania prihlášky, počet detí, ktoré môžu byť prijaté a kritériá prijímania. Prednostne sa prijímajú deti s odloženou školskou dochádzkou a deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku.

     Prihlášku rodič obdrží u riaditeľa materskej školy. Po jej potvrdení k nej rodič prikladá potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa potvrdené podpisom ošetrujúceho pediatra.

     Rozhodnutie o odložení školskej dochádzky predloží rodič riaditeľovi do 31. mája. Pokiaľ nie je schopný ho doručiť z dôvodu toho, že ho z pedagogicko-psychologickej poradne ešte neobdržal, požiada riaditeľa zariadenia o rezerváciu miesta.

     Rodič zdravotne postihnutého dieťaťa predloží spolu s prihláškou a uvedenými dokladmi o zdravotnom stave aj vyjadrenie pediatra o možnosti integrácie dieťaťa. K tejto problematike predloží aj vyjadrenie špeciálneho pedagóga a psychológa, ktorí vo svojom posudku spracujú aj návrh na zníženie počtu detí v triede, vzhľadom na charakter postihnutia.

     Písomné rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do materskej školy k začiatku školského roku dostane rodič najneskôr do 30. apríla príslušného kalendárneho roka. V prípade prijímania v priebehu školského roka do 30 dní odo dňa podania prihlášky. Prijatiu zdravého alebo postihnutého dieťaťa môže predchádzať adaptačný pobyt – po dohode rodiča s riaditeľom školy. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme jeho zdravého vývinu môže riaditeľ po prerokovaní s rodičom alebo na základe jeho písomnej žiadosti rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy ( na dohodnutý čas ) alebo dokonca o ukončení tejto dochádzky. Adaptačný čas je vymedzený na 8 kalendárnych týždňov.

2. Dochádzka detí do materskej školy

        Rodič privádza dieťa do materskej školy spravidla do 8.00 hod. a prevezme ho spravidla po 15.00 hod. Spôsob dochádzky a spôsob stravovania dohodne s triednym učiteľom. Prevzatie dieťaťa môže pedagogický pracovník odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Neprítomnosť dieťaťa a jeho odhlásenie zo stravy oznámi rodič vopred najneskôr do 8.00 hod. v deň neprítomnosti dieťaťa. Ak sa tak nestane, uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle odoberá. Najneskôr do 14 pracovných dní od začiatku neprítomnosti dieťaťa oznámi rodič dôvod a predpokladaný čas jeho neprítomnosti. Ak je neprítomnosť dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi riaditeľovi dôvod neprítomnosti písomne, pričom pri opätovnom nástupe dieťaťa do MŠ predloží písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia. Ak rodič  nedodrží vyššie uvedenú požiadavku, alebo závažným spôsobom poruší vnútorný poriadok školy, riaditeľ školy po predchádzajúcom upozornení rodiča, môže rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia.

3. Úhrada poplatkov zo dochádzku

        Na čiastočnú úhradu neinvestičných výdavkov materskej školy (s výnimkou mzdových výdavkov) prispieva rodič alebo iná osoba, ktorá má voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť. Výšku príspevku 150 .- Sk určil Odbor školstva a telesnej kultúry  - Okresného úradu v Trebišove. Okrem tohto príspevku je rodič povinný uhradiť príspevok na stravovanie dieťaťa, pokiaľ sa v materskej škole stravuje. Denná stravná jednotka je 28.- Sk. Príspevok na úhradu neinvestičných výdavkov sa uhrádza do 10. v príslušnom mesiaci, v januári a v septembri sa uhrádza aj za dva mesiace naraz. Poplatky za stravu sa uhrádzajú podľa termínov vyhlásených vedúcou školskej jedálne. V prípade, že rodič neuhradí uvedené poplatky v stanovenom termíne, riaditeľ materskej školy môže po predchádzajúcom upozornení rodiča rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia.

Príspevok na neinvestičné výdavky sa neuhrádza, ak sú splnené tieto podmienky:

a) Dieťa je umiestnené v predškolskom zariadení zriadenom orgánom štátnej správy v školstve pri zdravotníckom zariadení.

b) Dieťa má nariadenú ústavnú výchovu.

c) Dieťa má prerušenú dochádzku do predškolského zariadenia na viac ako 30 po sebe nasledujúcich dní z dôvodu pobytu v zdravotníckom zariadení, pričom rodič predloží potvrdenie od ošetrujúceho lekára s vyznačením začiatku a skončenia choroby.

d) Dieťa nenavštívilo zo zdravotných dôvodov predškolské zariadenie 30 po sebe nasledujúcich dní, pričom rodič predloží potvrdenie od ošetrujúceho lekára s vyznačením začiatku a skončenia choroby.

e) Dieťa nenavštívilo predškolské zariadenie v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka predškolského zariadenia zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi, v týchto prípadoch uhrádza rodič pomernú časť určeného príspevku.

f) Iná osoba uhrádza úplne náklady spojené s hmotným zabezpečením v predškolských zariadeniach alebo časť týchto nákladov zodpovedajúcu výške príspevku určeného podľa ods. 1 vyhlášky 353/94 o predškolských zariadeniach v znení neskorších predpisov

g) Rodič predloží riaditeľovi predškolského zariadenia doklad o poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu – Zákon č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

IV. VNÚTORNÁ ORGANIZÁCIA MATERSKEJ ŠKOLY

1. Organizácia tried a vekové zloženie detí

Pracovisko na ul. Jarnej v Sečovciach:

Prízemie:      trieda: 3-4 ročné deti

Poschodie:   trieda: 4-5 ročné deti

                          trieda: 5-6 ročné deti

      Pracovisko na ul. Kochanovskej v Sečovciach:

      Poschodie:  dve triedy – vekové zloženie tried je aktualizované podľa stavu – počtu a veku prihlásených detí.

                          

2.  Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí

Pracovisko na ul. Jarnej v Sečovciach:

   V čase od 7.00 hod do 7.30 hod. sa deti schádzajú v triede na prízemí. Od 7.30 hod. sa otvára samostatný vchod na poschodí. Od 16. 00 hod. sa deti rozchádzajú z triedy na prízemí, poschodie sa uzatvára.

Pracovisko na ul. Kochanovskej v Sečovciach:

   V čase od 7.00 hod. do 7.30 hod. sa deti schádzajú v jednej triede. Po nástupe druhého pedagóga sa realizuje rozchádzanie detí do tried. Od 16.00 hod. sa deti znovu schádzajú v jednej triede.

3. Preberanie detí

   Dieťa od rodičov preberá učiteľ, ktorý zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie rodičovi, inej splnomocnenej osobe alebo pedagógovi, ktorý ho v práci strieda. Preberanie detí medzi učiteľmi v čase schádzania a rozchádzania je možné len písomne na základe aktuálneho zoznamu prítomných detí a s podpisom oboch učiteľov (preberajúceho a odovzdávajúceho).

4. Organizácia v šatni

   Do šatne majú prístup rodičia, ktorí po vstupe do budovy materskej školy použijú ochrannú obuv – návleky. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú rodičia v spolupráci s učiteľmi deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Za poriadok v skrinkách a estetickú úpravu šatne zodpovedajú pedagógovia školy, za hygienu a uzamknutie vchodu školník a upratovačka.

5. Organizácia v umyvárni

   Triedy  majú samostatné hygienické zariadenie. Každé dieťa má vlastný uterák, staršie deti aj pohár, zubnú pastu a zubnú kefku – všetko označené svojou značkou. Za dodržiavanie hygieny v týchto priestoroch zodpovedajú prevádzkové zamestnankyne. Počas hygienických úkonov v mladšej vekovej skupine vypomáha prevádzková zamestnankyňa, v staršej vekovej skupine za poriadok a bezproblémový chod v týchto priestoroch zodpovedá učiteľ. Staršie deti z aspektu pestovania samostatnosti používajú tieto zariadenia samostatne, bez zbytočného dohľadu učiteľa, s ohľadom na skutočnosť, že za hygienické, zdravotné a bezpečnostné predpisy je za každých okolností zodpovedný učiteľ príslušnej triedy. Ustavičný dozor je požadovaný u detí, ktoré do prostredia spojenej materskej školy prichádzajú z ústavnej starostlivosti.

6. Organizácia v jedálni

   Jedlo sa vydáva nasledovne: od 11.30 hod.  do 12.30 hod. – v príslušných jedálňach so zohľadnením špecifík organizácie budov. Čas podávanie ostatných jedál je nasledovný: desiata 9.00-9.30 hod., olovrant 15.00-15.30 hod. Za kvalitu stravy a jej predpísané množstvo, za hygienu, kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne. Ďalej zabezpečuje pitný režim a zisťovanie počtu stravníkov. Deti vo veku 5-6 rokov používajú kompletný príbor. Ak si to vyžaduje situácia – pedagogickí pracovníci poskytujú pomoc pri prijímaní jedla – dokrmovanie u detí 2-3 ročných, narábanie s príborom a pod., zabezpečujú získavanie návykov kultúrneho stravovania sústavným pedagogickým dozorom v jedálni. Počas obeda tento dozor zabezpečujú obe pedagogické pracovníčky.

7. Pobyt detí vonku

   Počas pobytu detí vonku je učiteľ povinný zabezpečiť deťom plnohodnotnú, organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľa školy.

8. Organizácia v spálni

   V čase popoludňajšieho oddychu v spálni dbá učiteľ na primerané oblečenie detí. Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku.

 

V. STAROSTLIVOSŤ O HYGIENU, ZDRAVIE A BEZPEČNOSŤ DETÍ

   V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí zamestnanci materskej školy sa riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi, najmä § 11 vyhlášky Ministerstva školstva a vedy SR č. 353/94 Z.z. o predškolských zariadeniach, § 132 až 135 a § 170 až 175 Zákonníka práce, § 422 Občianskeho zákonníka, zákonom Národnej rady SR č. 277/94 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, pracovným poriadkom a internými pokynmi riaditeľa materskej školy. Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.

 

VI. OCHRANA SPOLOČNÉHO A OSOBNÉHO MAJETKU

   Vchody do materskej školy sú zaistené kľúčmi. Kľúč od budovy vlastní riaditeľ školy, školníčka – budovu ráno odomyká, upratovačka – budovu večer zamyká. V priebehu prevádzky materskej školy za uzamkýnanie zodpovedá školníčka. V budove materskej školy je bez sprievodu pracovníka materskej školy zakázaný akýkoľvek pohyb cudzích osôb. Vetranie miestností na prízemí sa uskutočňuje len v prítomnosti pracovníka materskej školy. Pri odchode z triedy je učiteľ povinný prekontrolovať uzatvorenie okien. Po skončení prevádzky je učiteľ povinný odložiť didaktickú techniku na uzamykateľné, vopred určené miesto. Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle pracovnej náplne. Osobné veci si pracovníci materskej školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto. Po skončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne zamestnanec, ktorému táto činnosť prináleží podľa pracovných činností uvedených v pracovnej náplni.

 

V Sečovciach: 26.8.2005      

                                                                                   Mgr. Viera  H A Š Č Á K O V Á     

                                                                                             r i a d i t e ľ k a   š k o l y


 

Copyright © 2006 MŠ Jarná, Sečovce. All rights reserved.

Design © 2006 Lukáš Hirko.